Bohater z Sarnowa – płk pil. Władysław Gnyś
15 maja 2022 roku w Sarnowie, gmina Gniewoszów, z inicjatywy mieszkańców dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej płk. pil. Władysławowi Gnysiowi. Fundatorami tablicy byli: IPN, rodzina oraz Samorząd Gminy Gniewoszów. Współorganizatorem tego wydarzenia było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Członkowie TPD uczestniczyli w tej pięknej uroczystości wraz z innymi zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami gminy. Spotkanie z synami Władysław Gnysia odbyło się także w Dęblinie, 14 maja w Muzeum Sił Powietrznych podczas Nocy Muzeum.
Władysław Gnyś (1910 – 2010)
Urodził się w Sarnowie, a służbę w lotnictwie rozpoczął 1931 roku. Kurs pilotażu ukończył
w Grudziądzu, a w 1936 roku uczestniczył w kursie instruktora pilota w SPL w Dęblinie. Szkołę Podchorążych dla Podoficerów ukończył w Bydgoszczy w 1938 roku.
W 1939 roku służył w 121 Eskadrze Myśliwskiej 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. 1 września pilotując samolot PZL.P.11c. jako pierwszy polski pilot zestrzelił w walce powietrznej dwa niemieckie samoloty bombowe Dornier Do-17.
Był pilotem w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie – dywizjonach 302, 309, 316 oraz dowódcą 317 Dywizjonu Myśliwskiego. Uhonorowany został Orderem Wojennym Virtuti Militari oraz wieloma innymi odznaczeniami. Po wojnie mieszkał wraz z rodziną w Kanadzie.
W 2006 roku w Kościele Garnizonowym w Gnieźnie odsłonięto tablicę pamiątkową, która jest dowodem prawdziwej, ponadczasowej przyjaźni dwóch pilotów, Polaka – Władysława Gnysia i Niemca – Franka Neuberta. Obydwaj podczas II wojny byli śmiertelnymi wrogami. Frank Neubert, pilot junkersa osłaniającego niemieckie bombowce zestrzelił we wrześniu 1939 pierwszy polski aliancki samolot, w którym zginął przyjaciel i dowódca W. Gnysia,
kpt. pil. M. Medwecki. Po upływie prawie pół wieku obydwaj piloci spotkali się, pojednali
i zawiązali serdeczną przyjaźń, która trwała aż do ich śmierci. Tablica w Kościele Garnizonowym w Gnieźnie podkreśla ponad wszelką wątpliwość, iż ważniejsze od wrogości
i nienawiści są wybaczenie i pojednanie. Jedynie dzięki zgodzie i zrozumieniu „…możliwa jest idea zjednoczonej Europy zakotwiczona w ludzkich sercach”.
Opracowano na podstawie broszury MSP i www.powiat-gniezno.pl
[FinalTilesGallery id=’2′]
Zdjęcia Dariusz Pawlak