Stare zdjęcia trafiają do szuflad, pudeł, czasem nawet do kosza, a nazwisko fotografa czy nazwa zakładu fotograficznego nic nie mówią współczesnym pokoleniom. Historyczna Izba Regionalna pozyskała dwa zdjęcia z atelier znanej fotografki puławskiej Adeli Żychowicz. Na przełomie XIX i XX wieku Żychowicz prowadziła zakład fotograficzny w Puławach przy ul. Szosowej oraz filię w Iwangorodzie –…
Kategoria: Dawny Dęblin
Kiedy w 1954 roku powstało miasto Dęblin (nadchodzi 70 rocznica tego wydarzenia) w skład miasta weszło kilka wsi i osada Irena. O ile wioski raczej nie były podzielone na ulice, najprawdopodobniej co najmniej do okresu międzywojennego, o tyle mająca od początku miejski charakter i układ urbanistyczny osada Irena, już w chwili powstania miała ulice. Nawet…
Muzyka towarzyszyła i towarzyszy wojsku od najdawniejszych czasów. 15 pułk piechoty miał etatową orkiestrę wojskową, której ogólny stan osobowy wynosił ponad 60-ciu żołnierzy i elewów. Skład etatowy orkiestry: – 1 oficer – kapelmistrz, dowódca i kierownik muzyczny orkiestry, – 12 podoficerów zawodowych i nadterminowych, najstarszy podoficer zawodowy pełnił funkcję tamburmajora, – 24 uczniów (elewów), –…
Sztandar, dar miasta Bochni, wręczył pułkowi pod Mołodecznem 6 sierpnia 1921 r. płk. Ryszard Trojanowski. Orderem Virtuti Militari V klasy, za zasługi wojenne z lat 1919 – 1920, udekorował sztandar w Łazdunach pod Lidą 4 grudnia 1920 r. marszałek Józef Piłsudski. Sztandar z 1921 r. odbiegał od przepisów wzoru z 1919 r., pośrodku płatu, na…
W pierwszym odcinku cyklu prezentujemy pieczątkę sołtysa wsi Rycice, która dzisiaj jest częścią Dęblina. Pieczątka znajduje się na pokwitowaniu nakazu płatniczego z 1932 roku wraz podpisem ówczesnego sołtysa – Wnuka. kn
Wiosnę 1963 roku zapamiętali wszyscy mieszkańcy Dęblina. W rejonie mostu drogowego na Wiśle utworzył się olbrzymi zator lodowy co spowodowało podniesienie wody o kilka metrów. Woda z Wisły cofnęła się do koryta Wieprza, który nie miał wówczas wałów przeciwpowodziowych i zalała nasze miasto. Woda płynęła główną ulicą Warszawską, w domach sięgała po futryny okienne. Mieszkańcy…
17 lutego minęła 81 rocznica śmierci księdza Stanisława Hładuniaka. Był znaną postacią w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Przybył do ireńskiej parafii 1 sierpnia 1932 roku, bezpośrednio po święceniach kapłańskich. Uczył religii w gimnazjum i liceum, był aktywnym działaczem dęblińskiego harcerstwa, posiadał najwyższy stopień Harcerza Rzeczypospolitej. Uczniowie i harcerze kochali i podziwiali swojego katechetę i komendanta…
Źródło: Kurier Warszawski nr 182/1887 domena publiczna
Szkoła powstała w 1923 roku z inicjatywy p. Tytusa Jemielewskiego , prezesa Powiatowego Związku Kółek Rolniczych w Puławach. Obok niego jako główni organizatorzy występowali p. Aleksander Metelski członek zarządu oraz p. Zofia Czarnocka, sekretarz. Szkoła mieściła się w wydzierżawionym od rządu folwarku Dęblin obejmującym przeszło 60 mórg ziemi ornej i łąk (ok. 34 ha), rozległy…
Ziemia Lubelska nr 542 z 10 listopada 1918 roku