Aleksander Uchnast – powstaniec styczniowy
W okresie międzywojennym, przy ulicy Kościuszki mieszkał Aleksander Uchnast, uczestnik powstania styczniowego, rewolucjonista współpracujący z Organizacją Spiskowo-Bojową PPS i działaczami ruchu ludowego nauczyciel szkoły ludowej.
Aleksander Uchnast w wieku 14 lat wstąpił do oddziału powstańczego, walcząc w latach 1863-1864 w lasach świętokrzyskich. Brał udział w bitwach pod Ludynią i w tej bitwie został ciężko ranny. Po aresztowaniu przez Rosjan został osadzony w więzieniu w Sandomierzu. Dzięki staraniom rodziny, jako małoletni został zwolniony i odesłany do domu. W czasie rewolucji 1905 roku rozprowadzał nielegalną „bibułę” oraz współpracował z Organizacją Spiskowo-Bojową PPS. W 1920 roku był awansowany do stopnia porucznika. W 1930 roku został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami, a w 1938 roku, wraz z innymi żyjącymi powstańcami z 1863, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 3 stycznia 1939 r. i został pochowany na cmentarzu w Busku-Zdroju.
Aleksander Uchnast był honorowym prezesem Zarządu Powiatowego Związku Rezerwistów w Dęblinie. Działkę przy ulicy Kościuszki otrzymał od dęblińskich władz wojskowych za udział w powstaniu styczniowym. Aleksander Uchnast zapraszany był na uroczystości wojskowe i miejskie, witał Józefa Piłsudskiego w Dęblinie. Jego syn Antoni Uchnast pracował jako leśniczy w Lasach Państwowych oraz mieszkał na ulicy Stawskiej. Do dzisiaj żyją w Dęblinie potomkowie tego powstańca styczniowego.
Zdjęcie: domena publiczna