Orkiestra 15 Pułku Piechoty „Wilków”
Muzyka towarzyszyła i towarzyszy wojsku od najdawniejszych czasów. 15 pułk piechoty miał etatową orkiestrę wojskową, której ogólny stan osobowy wynosił ponad 60-ciu żołnierzy i elewów. Skład etatowy orkiestry:
– 1 oficer – kapelmistrz, dowódca i kierownik muzyczny orkiestry,
– 12 podoficerów zawodowych i nadterminowych, najstarszy podoficer zawodowy pełnił funkcję tamburmajora,
– 24 uczniów (elewów),
– 9 trębaczy i 9 doboszy w kompaniach strzeleckich,
– zmienna ilość muzyków, szeregowych żołnierzy poborowych.
W czasie wojny 1919 – 1920 orkiestrę prowadził sierżant Kazimierz Kuźmiński, który był twórcą pułkowego marszu. W latach 1921 – 1925 był jej tamburmajorem.
Kapelmistrze
1922 – 1923 – ppor. Władysław Kalinowski
1923 – 1924 – por. Zygmunt Śliwiński
1925 – 1926 – por. Wacław Frączyk
1927 – 1935 – kpt. Józef Kosecki
1936 – 1938 – por. Stanisław Węgrzynowski
1938 – 1939 – por. Antoni Michałowski
W Dęblinie orkiestra pułkowa odgrywała dużą rolę w szerzeniu kultury muzycznej wśród wojska i ludności cywilnej. W ramach działalności kulturalno – oświatowej orkiestra dawała koncerty w parkach, podczas festynów dla szerokich mas ludności cywilnej. Prowadziła poranki muzyczne dla uczniów dęblińskiego gimnazjum i szkół powszechnych. Brała udział w uroczystościach, akademiach i rocznicach państwowych oraz defiladach i paradach wojskowych dęblińskiego garnizonu.
Nad wyszkoleniem orkiestry pod względem muzycznym, teoretycznym i artystycznym oraz doborem repertuaru muzycznego czuwał kapelmistrz. Pomagali mu soliści z kadry podoficerów zawodowych jako instruktorzy gry na poszczególnych instrumentach muzycznych.
Orkiestra pod batutą kpt. kapelmistrza Józefa Koseckiego należała do wyróżniających się orkiestr wojskowych. Prezentowała wysoki poziom techniczny i artystyczny, a w swoim repertuarze oprócz muzyki lekkiej i popularnej miała również utwory takich kompozytorów jak S. Moniuszko, F. Chopin, I. Paderewski, L. Beethoven, G. Puccini i wielu innych. W latach 1932 – 1935, w sezonie letnim, koncertowała w Kazimierzu Dolnym
Orkiestra 15 pp z kapitanem kapelmistrzem Józefem Koseckim (pośrodku, z wąsami i brodą)
gsz
Zdjęcia Tomasz Fiet