90 rocznica śmierci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury
11 września 1932 r. w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym na Zaolziu zginęli por. Franciszek Żwirko i inż. Stanisław Wigura.
Kilkanaście dni wcześniej, 28 sierpnia 1932 r., Żwirko i Wigura zwyciężyli w trzeciej edycji międzynarodowych zawodów Challenge International de Tourisme w Berlinie, pokonując konkurentów z krajów Europy. W samolocie RWD-6 SP-AHN zdobyli pierwsze miejsce, puchar dla Polski i stali się bohaterami narodowymi.
Na miejscu katastrofy zbudowano mauzoleum i bramę na której umieszczono napis: „Żwirki i Wigury start do wieczności”. Miejsce upamiętniono jako świeckie sanktuarium ŻWIRKOWISKO, które stało się wyjątkowym punktem na mapie Czech.
W piątek 9 września br. w Cierlicku dla młodzieży, która powinna w przyszłości kultywować pamięć o polskich lotnikach, tradycyjnie zorganizowano uroczystość wspomnieniową „Młode Żwirkowisko”. Wydarzenie przygotowało Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cierlicku Kościelcu przy współpracy drużyny harcerskiej im. Żwirki i Wigury w Cierlicku, Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie i gminy Cierlicko. Uczestnicy wydarzenia, w tym uczniowie naszego Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, spotkali się pod pomnikiem, gdzie złożyli kwiaty w miejscu katastrofy pilotów. W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Dęblina w uroczystościach brała udział Magdalena Litewska.
Por. Franciszek Żwirko i inż. Stanisław Wigura są patronami Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego i jednej z ulic w Dęblinie